Çıralı / Olympos

Çıralı

Çıralı, Antalya’nın 70 km batısında, Kemer ilçesi sınırları içinde yer alır. Çıralı kumsalı yaklaşık 3.2 km uzunluğunda olup genişliği 50 – 100 m arasında değişir. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle Yükselmektedir. Her iki ucu da kayalıklarla sınırlandırılmıştır. Genel olarak ince taneli kum yapısına sahiptir. Deniz çizgisinden hemen sonraki 1-2 m iri kumlu ve çakıllı bir bant yer alsa da kumsalın geri kalan kısmı ince tanelidir. Kumsaldan Olimpos Deresi ve Ulupınar Çayı denize karışmaktadır.

Çıralı kumsalı , Caretta Caretta türü deniz kaplumbağasının yuvalama kumsalıdır. Çıralı , Caretta caretta’nın yanı sıra çok sayıda hayvan ve bitki türüne de sahipliği Yapmaktadır. Çıralı , Olimpos – Beydagları Sahil milli parkı sınırları içeresinde yer almaktadır.

Kıyı kuşağı Kıyı kordonu , kıyı ovası , kıyı kuşağını çevreleyen dağlık alan , Ulupınar çayı Vadisi eko-turizme uygun yürüyüş güzergahları gibi jeolojik oluşumları ile de Çıralı özel bir doğa parçasıdır.Olympos

Olimpos, bir ören yeri olduğunda dolayı büyük bir turistik merkez olması yasalarla engellenmiştir. Böylelikle bölgenin doğal yapısı korunmuş ve Olimpos tüm ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir.

Antik şehir en son olarak doğa tarafında fethedilmiştir. Şehri gezmek için ormanın içerisinden , hayatı görerek , çam ve defne ağaçların kokusunu duyarak maceralı bir yolculuk yapmanız gerekir.

Muhteşem sahil şeridi sadece güneşlenme tutkunlarına ev sahipliği yapmaz. Yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları geceleri yumurtalarını bırakmak için Olympos Çıralı sahiline gelirler.

Tarihçe

"Olympos" kelimesinin eski Yunancada "ulu dağ" anlamına geldiğine inanılmaktadır. Dünya üzerinde yirmiden fazla dağ ve tepe bu adı taşımaktadır ve bazılarının yakınlarındaki kasaba ve şehirler de bu adı alınmıştır.

Bu tepelerin en ünlüsü , Yunanistan ‘ın kuzey dogusunda bulunan eski yunan tanrılarının evi sayılan , Thessalian tepesidir. Olympos artık şehri adını , eskiden Olympos dagı olarak bilinen tahtalı dağı şehrinin 10 km kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen hiç sönmeyen ateşi barındırır.

Olympos artık likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemleri , MÖ.300 civarında inşa edilmiştir. Büyük İskender ‘in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olympos ‘ a komşu bir liman şehri olan phaselis’te geçirdiği bilinmektedir.

Olympos'un tarihi kayıtlarda izine ilk defa MÖ.78 yılında Sicilya ‘ da ki roma valisi Servilus Vata’nın Zamanın en büyük korsanı Zenicetes ‘i deniz savaşında yendiği sene ratlanır. Gemilerini porto Ceneviz ve sazak ‘ ın gizli limanlarında saklayarak civarda ki tüm kıyı şeridini hakimiyeti altına alan zenicetes Olympos ‘u da kendisine kale yapmıştır. Şehir yeniden roma hakimiyetine geçtikten sonra “ ager publcus “ ( satıışa çıkarılmış veya kiralık olarak verilerek roma mülkü ) olarak ilan edilmiştir.

11.ve 12 . yüzyıllarda şehir Cenevizliler , Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiş ve haçlı seferleri sırasında ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Olympos şehri, Osmanlı donanmasının 15. Yüzyılda doğu akdenizi hakimiyeti altına altına sıralarda terkedilmiştir.

Tüm hakları
Oleandro Pension ve Restaurant’a
aittir, izinsiz kullanılamaz
© 2019

Tasarım Ajansweb